photo
blank
sandglass
© Łukasz Stawiarz
   
Z lotnictwem jestem związany od dziecka. Jako syn żołnierza zawodowego, mieszkałem już w Debrznie (9PLM), Rosnowie (9PLM), Łasku (10PLM, 10ELT), a teraz w Krakowie (32ODN). W każdym przypadku, blisko lotniska wojskowego (w Krakowie najbliżej, bo 190m od pasa, tyle że nieczynnego).
Najmilej wspominam Rosnowo, gdyż wtedy nasze Migi nie miały pokończonych resursów, a i paliwa nie szczędzono. Średnio raz na tydzień były loty, podczas których odbywało się ze 20 startów. Gdy samoloty wracały, przesiadywalismy z kumplem na osi lądowania podziwiając przelatujące myśliwce. Bardzo często można też było usłyszeć piękny odgłos przekraczania bariery dźwięku, którego w tym wieku już nie słyszałem.
Dlatego nie mogło być innaczej - lotnictwo stało się moją pasją.
To jest to, co fani lotnictwa lubią bajbardziej. Kumulacja różnych typów i modeli samolotów w dużej bliskości, wielogodzinne pokazy w powietrzu, hale wystawiennicze producentów.
Na pierwszych pokazach byłem już jako jedenastolatek, w Bydgoszczy. Wtedy pokazy lotnicze w Polsce były organizowane z większym rozmachem. Następne pokazy to już Air Show Radom 2003, 2005 i feralny 2007. Z racji bliskości, byłem także na IV,V i VI Małopolskim Pikniku Lotniczym oraz na 1 i 2 Międzynarodowym Pikniku Lotniczym Łask-Buczek, nie wspominając już o wielu festynach z okazji święta lotnictwa.
Więcej ciekawych zdjęć z pokazów można znaleźć w dziale "Fotografia->Galeria->Lotnictwo".

93kB © Krzysztof Stawiarz 131kB © Łukasz Stawiarz 124kB © Krzysztof Stawiarz 147kB © Łukasz Stawiarz 201kB © Łukasz Stawiarz © Łukasz Stawiarz © Łukasz Stawiarz 148kB © Łukasz Stawiarz

Rok 2011 przyniósł zupełnie inne doznania w sferze pokazów. Odwołany piknik w Krakowie spowodował poszukiwanie innych doznań (dzień otwarty na Pobiedniku) oraz większe oczekiwania co do sierpniowego AirShow. Radom oczywiście nie zawiódł - tym razem, dzięki uprzejmości wujka, miałem możliwość być 3 dni i obejrzeć pokazy ze wszystkich możliwych stron. Potężny materiał zdjęciowy z początkiem 2012 roku nadal leży obrobiony tylko w małej części.
Nie upłynął miesiąc, a już stałem pod płotem lotniska w Ostrawie. Mój pierwszy zagraniczny wyjazd fotograficzny przyniósł niezapomniane wrażenia - ryk dopalacza 100m nad głową jest nie do opisania.
Zdjęcia z tych dwóch imprez są (lub niedługo pojawią się) w dziale Hobby->Spotting->Podgalerie->Radom/Ostrawa

© Łukasz Stawiarz © Łukasz Stawiarz
Modelami zaraził mnie wujek, od którego dostałem sporą kolekcję papierowych modeli w skali 1:48, kilka plastykowych 1:72 i mniejszych. Niestety, u mnie przetrwał tylko jeden z plastykowych, a dwa mogą być w posiadaniu kumpla z Rosnowa. Wielokrotne przeprowadzki nie były przyjazne tym delikatnym przedmiotom.

TS-11 Iskra

53kB © Łukasz Stawiarz Producent: ZTS Plastyk
Skala: 1/72
Drugi model jaki kleiłem (pierwszy - Lublin RXII). Przy obciążaniu przodu, przesadziliśmy z ilościa kleju i plastik się zdeformował. Zamaskowane jest to nieco godłem. Dopiero parę lat później dowiedziałem się czyim godłem - 2 eskadry 10 PLM z Łasku, gdzie mieszkałem przez 7 lat :)

Sea Harrier FRS.1

45kB © Łukasz Stawiarz Producent: Matchbox
Skala: 1/72
Ten model dostałem na urodziny od kumpla. Bardzo dokładne wykonanie wyprasek zostało przesłonięte przez strasznej jakości kalkomanię...

PZL-37B Łoś

66kB © Łukasz Stawiarz Producent: ZTS Plastyk
Skala: 1/72
Sklejony model tego samolotu dostałem jako jeden z wielu od wujka. Był moim ulubionym w dzieciństwie, ale cały czas odłamywał się mu ogon. Mineło kilkanaście lat, i firma Plastyk nie zmieniła wyprasek, dlatego mogłem skleić praktycznie identyczny model. Temu oczywiście ogon nie odpada, bo model stoi na półce a nie tarza sie z właścicielem na dywanie :)

RAH-66 Comanche

61kB © Łukasz Stawiarz 62kB © Łukasz Stawiarz Producent: Italeri
Skala: 1/72
Mój ulubiony model - prototyp śmigłowca RAH-66. Wykonany w wersji prezentacyjnej - z wysuniętym podwoziem i pełnym uzbrojeniem.

An-14

53kB © Łukasz Stawiarz Producent: ?
Skala: 1/72
Model został sklejony jako jeden z ostatnich. Jako jedyny z pokazanych, posiada malowanie i kalkomanie niezgodne z wzorcem. Pozwoliłem sobie na własny projekt wykończenia :)
Aby zobaczyć zdjęcia które robię spędzając długie godziny pod balickim płotem, wybierz "Hobby->Spotting" z menu lub kliknij w poniższy link:
Spotting

© TomekB © Mateusz Lipski © Sławek Radwan © Bartosz Salwa
Kto tu kogo obserwował? Ulubiona miejscówka. A380 na EPWA. W oczekiwaniu na Chinkę.